-
چاپیار

یکی از پرکاربردترین انواع جوهرهای مورد استفاده در بازار کشور سالونت‌ها هستند. این جوهر‌ها مزیت‌های زیادی دارند. قیمت مناسب و به‌صرفه نسبت به کیفیت چاپ، ماندگاری خوب در مقابل آب و اشعه ماواء بنفش خورشید و کلی محاسن دیگر باعث شده است که سالونت‌ها به نامی بسیار آشنا در بازار چاپ بدل شوند. اما یک نام دیگر است که به تدریج در بازار بیشتر و بیشتر شنیده می‌شود و آن هم اکوسالونت است. اکوسالونت‌ها به واسطه‌ی فرمول تولید خود مزایای بسیار خوبی در بسیاری از زمینه‌ها در چاپ دارند. اما با این وجود هنوز بسیاری از مخاطبان و مشتریان و حتی بسیاری از اهالی صنعت چاپ نیز با این مزایا به خوبی آشنا نیستند. آشنا شدن با این مزیت‌ها به شما به عنوان مشتری این صنعت کمک می‌کند تا بتوانید در موارد مختلف چاپی خود جای مناسبی را برای چاپ اکوسالونت هم ببینید. اگر از اهالی صنعت چاپ هم هستید می‌توانید با ارائه‌ی خدمات اکوسالونت کیفیت‌های بهتری را در برخی سفارش‌ها به مشتریان خود ارائه دهید. به همین دلیل می‌خواهیم در این مقاله شما را با مزیت‌های اکوسالونت‌ها بیشتر آشنا کنیم.
اکوسالونت‌ها ظرفیت چسبندگی خوبی دارند و می‌توان از آن‌ها در پرینترهای مختلفی استفاده کرد. چاپ با جوهرهای اکوسالونت باعث می شود که خروجی با رنگ‌هایی واقعا زنده را تجربه کنید.  به همین دلیل هم وقتی پای چاپ عریض در میان است، اکوسالونت‌ها بسیار خوب عمل می‌کنند. تفاوت چاپ سالونت با اکوسالونت هر قدر کار بزرگتر باشد و هر قدر طرح و رنگ آن پیچیده‌تر باشد بیشتر به چشم می‌آید. به همین دلیل هم اکوسالونت‌ها برای کارهای تبلیغاتی عالی هستند. پوسترها، استندها، دیوارپوش‌های نمایشگاهی و بیلبوردها همگی با این نوع چاپ جلوه‌ی دیگری دارند. هزینه‌ی چاپ اکوسالونت در حال حاضر بیشتر از چاپ سالونت است اما وقتی هدف مشتری تبلیغات و یا نمایشگاه باشد و سفارش وی حاوی تصاویر با طیف رنگ گسترده باشد مقداری بیشتر خرج کردن برای بدست آوردن کیفیت خروجی خیلی بهتر چندان هم غیرعملی نیست. اگر حجم سفارش‌ها زیاد باشد و یا محتوای سفارش بیشتر شامل متن(البته متنهای نه چندان ریز) و یا طراحی‌های خیلی ساده باشد احتمالاً خود سرویس‌دهندگان چاپ اکوسالونت به شما پیشنهاد دهند که از همان چاپ سالونت برای کار خود استفاده کنید اما در سایر موارد و به‌خصوص برای کارهای نمایشگاهی اکوسالونت گزینه مناسب خواهد بود. اگرچه در برخی شرایط آب‌وهوایی به ماندگاری سالونت‌ها نیستند اما اگر دوره‌ی استفاده‌ی خیلی طولانی مدنظر نباشد اکوسالونت‌ها گزینه‌ی خیلی خوبی برای چاپ تبلیغات جهت استفاده در محیط‌های بیرونی هم هستند. اکوسالونت‌ها یک مزیت کلیدی دیگر هم در این زمینه دارند و آن ثبات رنگ آن‌ها با قرار گرفتن در محیط آب‌وهوایی بیرون است که این مسئله این چاپ را بین طراحان و مدیران تبلیغات مشهورتر کرده است.
اگر بخواهید از عکس‌های خیلی روشن پرینت بگیرید کیفیت کار خیلی وقت‌ها شمارا راضی نمی‌کند. جوهرهای اکوسالونت چون مقدار کمی حلال در خود دارند این امکان را به شما می‌دهند که کیفیت فوق‌العاده‌ی خروجی را برای عکس‌های روشن تجربه کنید. 
مزیت دیگر اکوسالونت‌ها زمانی است که بخواهید بر روی سطوحی چاپ کنید که نسبت به الکل و دیگر حلال‌ها واکنش نشان می‌دهد. پلاستیک، فیلم‌های‌ پلیمری و برخی مواد دیگر از جمله این مواد هستند. در کل اکوسالونت‌ها امکان چاپ بر روی طیف گسترده‌ای از مواد و سطوح را دارند. این یک امتیاز اساسی برای اکوسالونت‌هاست. چاپ روی سطوحی مثل کاغذ دیواری و یا پرده برای اکوسالونت اصلاً کار سختی نیست.
جوهرهای سالونت که خیلی زیاد هم در بازار استفاده می‌شوند ویژگی‌های مطلوبی برای چاپ تبلیغاتی بیرونی دارند. چاپ سالونت پایداری زیادی دارد و در مقابل شرایط آب‌وهوایی مختلف و اشعه‌ی ماورای بنفش هم ثبات بسیار خوبی دارد. یک مزیت خیلی خوب هم برای مشتریان دارد و آن قیمت مناسب نسبت به کیفیت چاپ است. اما یک نقطه ضعف هم دارند و آن سمی بودن و بوی ناخوشایند آن‌هاست که باعث می‌شود برای استفاده در فضاهای سربسته چندان هم مناسب نباشند. جوهرهای اکوسالونت نسل جدیدی از جوهرها هستند که فرمول ساختشان پیشرفت زیادی کرده است. این جوهرها همان ویژگی‌های جوهرهای سالونت معمولی را دارند و دیگر خبری هم از مواد سمی و بوی ناخوشایند نیست. سمی بودن جوهرهای سالونت برای اپراتورهای چاپ هم مسئله‌ی بزرگی است و در درازمدت باعث بروز انواع بیماری‌ها در آنان می‌شود. استفاده از جوهرهای اکوسالونت کمک می‌کند تا سلامت افراد فعال در این صنعت نیز به خوبی حفظ شود.

البته اکوسالونت‌ها هم مانند هر نوع جوهر دیگری محدودیت‌های خود را دارند و همان‌طور که گفته شد در بعضی شرایط بهترین گزینه نیستند. انتخاب بهترین راهکار برای چاپ هر سفارش باید بر اساس اولویت‌ها و مسائلی همچون محل نصب و دوره‌ی زمانی نصب تعیین شود. همکاران ما در آی آر چاپ آماده هستند تا به شما مشاوره‌ی لازم را در زمینه‌ی انتخاب راهکار مناسب چاپ ارائه کنند.
در پایان اگر بخواهیم یک جمع‌بندی از مزیت‌های اکوسالونت‌ها داشته باشیم به طور خلاصه می‌توان به این ۱۰ مورد اشاره کرد:
۱-   چسبندگی بالا بر روی بسترهای پوشش‌دار و بدون پوشش
۲-    طیف رنگ گسترده
۳-    کیفیت خروجی بسیار خوب
۴-    امکان چاپ بر روی سطوح مختلف
۵-    دوام مناسب در فضای باز و در مقابل آب و اشعه‌ی ماورای بنفش
۶-    نداشتن بوی نامطبوع
۷-    ایجاد نکردن هیچ‌گونه آلرژی 
۸-    سازگار با محیط‌زیست و بدون هیچ‌گونه موارد شیمیایی مضر مانند بنزن، تولوئن، زایلن و غیره.
۹-   جریان خوب و بدون گرفتگی جوهر در پرینتر که باعث می‌شود عمر هد پرینتر طولانی‌تر شود.
۱۰-  مناسب برای سلامتی اپراتورهای چاپ

منبع: http://irchap.ir